Bolesti kyčlí
Bolesti kyčlí jsou poměrně častý problém, podobně jako bolesti kolen. Mnohdy mají i podobné příčiny.
Příznaky:
Příznaky se projevuji bolestí, která se může často projevovat i v jiných částech nohou, třeba v koleni nebo i v páteři. Častým příznakem je bolest po zátěži a nebo ztuhlost kloubu, která se projevuje hlavně ráno, než se kloub rozhýbe.
Příčiny:
Příčiny mohou být z důvodu přetížení v důsledku nadváhy, metabolických a jiných onemocnění, vlivem sportu, ale nejčastěji degenerace, čili počínající artróza kyčelního kloubu. Výjimkou nejsou ani vrozené vady kyčlí, které se projevují v pozdějším věku nebo také důsledek nějakého úrazu.
Léčba:
Základem léčby je bolest nepodceňovat a nečekat, než sama odejde. To může způsobit další zhoršení stavu, který může být mnohem závažnější, než pokud se problém podchytí v počátku. Cílem léčby je snížit zátěž kyčelního kloubu, což se může poměrně snadno docílit u sportovců, ale u obézních lidí, kteří nesportují to znamená nutnou redukci nadváhy. Z léčebných metod se používá tejpování, výživové preparáty, medikace, elektroléčba, léčebný tělocvik a někdy jsou nutné obstřiky ev. aplikace chondroprotektiv do kloubu. Pokud konzervativní léčba nepomáhá a nebo pokud je kloub nenávratně poškozen, tak je nutné řešit výměnu kloubu operativní cestou za kyčelní náhradu. Proto se vyplatí problémy kyčlí nepodceňovat a řešit je včas a zároveň se vyvarovat činnostem, které kyčelní kloub poškozují. Je dobré navštívit při prvotních příznacích lékaře specialistu ortopeda nebo podiatra, protože i správné obouvání a speciální vložka může proces bolestivost a přetížení zmírnit.
Kyčelní kloub u dětí:
Samostatnou kapitolou jsou kyčelní klouby u malých dětí, které se cíleně kontrolují v rámci preventivních prohlídek a které mají za cíl odhalit vrozené vady v době, kdy jsou snadno odstranitelné a jejich řešení je ještě možné.