Artróza kolenního kloubu (gonartróza)
Příznaky:
Základním příznakem je bolest, ta se objevuje většinou při zátěži jako je chůze po schodech, běh a nebo při méně obvyklém pohybu. V pozdějším čase se bolest může objevovat i v klidovém režimu. Artróza se může projevit také ztuhlostí kolene, otokem nebo větším množstvím kloubní tekutiny.
Příčiny:
Prvotní příčinou je úbytek kloubní tekutiny. Následně mohou vznikat změny na kolenním kloubu, které způsobí změnu tvaru kloubu, zmenšení mezery mezi kloubem, úbytek chrupavčité tkáně, ale také může dojít k poškození měkkých tkání (menisků). Poškození menisku (degenerace) se pak většinou projeví jako viditelná deformace kolene. Je třeba říct, že artróza není "klasická nemoc", ale její příčiny souvisejí se stárnutím organismu. Jak z popisu příčin vyplývá, atróza a hlavně její důsledky se časem zhoršují. Je proto důležité začít řešit artrózu včas. Artróza ale také může vzniknout po úraze, změnou zátěže kolene vlivem např. neřešeného plochonoží, nadváhou, vlivem neřešené funkční poruchy, jednostranným přetěžováním kolene, apod.
Léčba:
V počátečních stádiích se často využívají kloubní preparáty obsahující kloubní výživu glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen. Jejich nevýhodou je, že mají poměrně malou účinnost, protože působí na všechny klouby těla, nikoli jen na problematickou oblast, musí se užívat pravidelně ve správné dávce a v intervalech, pomáhají skutečně v počátečních stádiích. Daleko účinnější je léčba injekční. Nejdůležitější je ideální váha, správná životospráva, pohyb, ale pomoci může tejpování a řízená rehabilitace.
V případě pokročilých stádií, s těžkým poškozením kloubu, je nutné operační řešení.