Magnetoterapie
Magnetoterapie je fyzikální léčba, která se využívá velmi často při problémech pohybového ústrojí, tedy nohou, rukou, ale lze ji využít i při problémech páteře. Magnetoterapie pomáhá s prokrvením tkání a podporuje regeneraci tkání, tvorbu nových buněk. Zvýšením prokrvení dochází k okysličení tkání, detoxikaci, odstraňuje se tím zvýšené napětí svalů. Pozitivně proto působí proti bolesti, pomáhá odstranit otoky a má pozitivní vliv i na artrózu kloubů. Dále pomáhá k ústupu existujícího zánětu.
Magnetoterapie působí prostřednictvím magnetického pole přesně definovaných parametrů, které působí pozitivně na buňku. Výhodou magnetoterapie je, že se jedná o poměrně levnou a účinnou léčbu, kterou lze proto aplikovat v několika opakováních, než problémy ustoupí dle závazné indikace pro danou diagnozu (například 5 - 8x po dobu 20 minut). Výhodou je i nenáročné působení ve vztahu na pacienta, který účinek zpravidla přímo necítí a nijak ho nezatěžuje. Magnetické pole přitom funguje i přes oděv, což je příjemné pro pacienty s nižší pohyblivostí, kteří mají problém s oblékáním.
Kontraindikací magnetoterapie je těhotenství, krvácivé stavy, pace - maker, hypotenze. Rovněž je kontraindiakce onkologické onemocnění, protože tím, že magnetické pole podporuje růst nových buněk, tak existuje riziko zhoršení nádoru. Velmi často se používá při léčbě nehojících se zlomenin, jelikož urychluje kostní novotvorbu.