Jaký je rozdíl Podiatrie, Podologie a Ortopedie?
Tyto lékařské obory mají mnoho společného, ale přesto jsou mezi nimi velké rozdíly. Pojďme se podívat jaké?
Nejznámější z uvedených oborů je určitě ortopedie. Ortopedie je základní lékařský obor věnující se diagnostice a léčbě akutních, chronických, poúrazových a pooperačních stavů týkajících se všech částí pohybového aparátu. Často řeší také nejrůznější poruchy funkce pohybového aparátu, úrazy a poranění. Ortopedie ve většině případů provádí vyšetření a zákroky ambulantně, ale v závažnějších případech i chirurgicky - operativně.
Podiatrie a Podologie jsou méně známé obory a řada lidí se o nich dozví až když navštíví tohoto specialistu. Zatímco Ortopedie řeší celý pohybový aparát, tak Podiatrie se specializuje na nohy, jejich anatomii, diagnostiku problémů a jejich léčbu. Úzce se tedy specializuje na nohy, které řeší detailně a v návaznosti s dalšími částmi těla, protože bolest nohou může mít souvislost například se zády. Zároveň se zabývá také problematikou správné chůze. Člověk stojí na nohou a nohy jsou po srdci druhým nejvíce zatěžovaným orgánem. Umožňují při správné funkci stabillitu, lokomoci, tlumení zátěže, podílí se na postuře, jsou místem nejrůznějších receptorů. V případě poruchy funkce nebo nevratných změn nohou nastavuje podiatr pomocí obuvi, vložek efektivní proces nápravy funkce.
Mnoho lidí si plete obor Podiatrie, který je lékařský s Podologií. Podologie je nelékařský obor a zahrnuje ošetření problematických nohou - přístrojovou pedikúrou, ošetření nehtů i zarůstajících včetně jejich nápravy metodou ortonyxie. Tuto činnost provádějí erudovaní pedikéři se zdravotnickým vzděláním nebo speciálně vyškolení pedikéři. Klientům doporučují vhodnou péči o pokožku,nehty a také obouvání nebo správné nošení ponožek
Podiatrická ambulance vedená diabetologem podiatrem je ambulance specializovaná na péči o pacienty se syndromem diabetické nohy a osoby se zvýšeným rizikem tohoto onemocnění. Syndromem diabetické nohy rozumíme postižení nohou (část dolní končetiny od kotníku dolů) u diabetiků, které je spojeno s různým stupněm postižení cév a nervů, často je provázené infekcí. Nejčastěji se jedná o defekty (vředy), infekci měkkých tkání, gangrény, postižení kostí spojené s infekcí (osteomyelitida) či neinfekční postižení kloubů a kostí nohy, tzv. Charcotovu neuroosteoarthropatii.