• Slide podstránka

Ploché nohy

ploche nohy 300Porušení hlavních funkcí nohy ať už vrozenými nebo získanými vadami znamená nejen omezení pohybových aktivit, ale ovlivní zdravotní stav celého organismu. Tato porucha bývá příčinou bolestí nohou, ale i jiných částí lidského těla, jako např. kolenních a kyčelních kloubů, zad nejčastěji v bederní oblasti, hlavy a ramen při zablokované krční páteři, aj.

Plochonoží 

Ploché nohy jsou nejčastější vadou nohou u dětí i dospělých. Rozeznáváme plochou nohu vrozenou, získanou rigidní a plochou nohu flexibilní, kde se jedná o svalovou nerovnováhu s vbočením patní části nohy zvláště obvyklé u dětí předškolního věku.

Vrozená plochá noha je poměrně vzácná deformita. Jejím podkladem je srůst některých tarzálních kostí nebo strmé hlezenní kosti. Chůze je těžkopádná a únavná.

Získaná plochá noha - vada je způsobená volností vazového aparátu a svalovou ochablostí, dále u syndromu hyperlaxicity nebo po úrazech. U dětí bývá vada často kombinována se změnou osového postavení hlezenních a kolenních kloubů. V kterémkoli věku porucha vazivového aparátu přispívá ke vzniku plochých nohou, objevuje se chronická únava. Velký vliv má přetěžování nohou chůzí v nevhodné obuvi, nepřiměřená sportovní zátěž anebo dlouhodobé nehybné stání, při kterém se svalstvo uvolňuje a vazivový aparát se postupně protahuje. 

Nejlehčí stupeň plochých nohou se projevuje pouze při zatížení – pes planus staticus. Snižuje se jak podélná klenba nohou, tak i střední část anatomické příčné klenby. Při zvednutí nohy od podložky se obnovuje opět normální tvar nohy. Otisk nohy na podložce je uprostřed oproti normálnímu stavu mírně rozšířen. Vada je skoro vždy oboustranná. Chůze u této vady je normální, se zatížením více na vnitřní část nohou a proto podpatky obuvi bývají sešlapány dříve na vnitřní straně. Večer mohou být pociťovány pocity tíže nohou.

U druhého stupně plochých nohou zůstávají klenby oploštěné jak při zatížení, tak i při odlehčení. Na plantogramu je už zřetelné vyplnění celého obrysu nohy. Noha je dosud přiměřeně měkká, klenbu lze snadno pasivně vymodelovat, upravuje se i při našlápnutí na vložku. Chůze může být po delší době únavná a bolestivá, mohou se objevit otoky nohou a kotníků. Výraznější bolestivost svědčí o vývoji deformační artrózy na tarzálních skloubeních.

U třetího stupně plochých nohou (pes planus fixatus) je nápadná deformita tvaru nohy. Ani pasivně násilím nelze klenbu nohy vymodelovat. Plantogram je zcela vyplněn a na vnitřní straně je měsíčkovitě rozšířen. Deformita je způsobena zkrácením vazů a svalovými kontrakturami, později pokročilými artrotickými změnami v tarzálních skloubeních. Projevuje se bolestivostí při chůzi a večer po námaze. 

Prevence, léčba:

  • Pravidelné cvičení: s cílem zapojování a posilování dlouhých a krátkých ohýbačů, oddalování palce a prstců (rozevření prstců do vějíře), chůze po nakloněné rovině – uvolňování kontrahujících se svalů
  • Správná obuv (přiměřený podpatek, pevný opatek, nadměrek, patřičná objemová šíře)
  • Střídat obuv. Na každou aktivitu volit správný typ obuvi, respektující tvar nohy a způsob pohybu. Nepodléhat módním výstřelkům v obouvání, zavazovat si obuv
  • Vkládací vložky do obuvi -u I. stupně plochonozí postačí komfortní stélka, u II. stupně individuálně a speciálně zhotovené vložky odborníkem, sandály s preformovanou vložkou
  • U těžších deformit ortopedická obuv

 

Lékařské podiatrické centrum

map marker 2 16   Maiselova 25/4, Praha 1, 110 00
phone 68 16   tel.: 734 246 970 (Podiatrie)
 phone 68 16   tel.: 724 294 436 (Pedikúra)
     

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Platba je možná pouze v hotovosti!

MUDr. MARIE SOUČKOVÁ- PODIATRIE A ORTOPEDIE - idatabaze.czOrtopedické ordinace, ortopedie - idatabaze.cz

Spolehlivá firma (MUDr. Marie Součková)

Ordinační hodiny

Po

Út

St

Čt

8:00 - 14:30

8:00 - 17:30

7:00 - 14:30

8:00 - 12:30  13:30-18:00

7:00 - 12:00

 

 

 

 

Dárkový poukaz

poukaz 2023 1500