Zdravotní rizika sedavého povolání
Článek Miriam Tejklové v časopise Podiatrické listy 1/2019
Ergonomie je vědecká disciplína, optimalizující interakci mezi člověkem a dalšími prvky systému a využívající teorii, poznatky, principy, data a metody k optimalizaci pohody člověka a výkonnosti systému.
Statistické studie z posledních let ukazují, že se délka aktivního života prodlužuje. Lidé však trpí různými nemocemi, které snižují kvalitu života. Jejich možnou příčinou jsou i nevhodné pracovní podmínky či nerespektování základních ergonomických poznatků v praxi. Jako příčinu svých zdravotních problémů uvádí až 25 % zaměstnanců v zemích EU nejčastěji muskoskeletální poruchy. Nejinak je tomu u nás.
V poslední době se životní styl převážné většině našeho světa radikálně změnil. To znamená, trávíme čas převážně v sedě. Lidské tělo může zaujímat mnohé polohy mezi stáním, sezením a ležením. Mnohdy jsme již unaveni, když musíme zůstat klidně stát. Naše svaly jsou stvořeny pro dynamickou činnost, a proto je pro nás méně únavné, když svaly používáme. Dynamika, pohyb a změna poloh jsou pro nás nezbytnou nutností denního života a pracovního výkonu.
Vliv sezení na pohybový systém
- Vadné držení těla
- Funkční poruchy páteře (blokády)
- Oslabený svalový systém – změny aktivity svalů šíje, ramenního pletence v závislosti na poloze
- Psychická zátěž a z toho plynoucí např. tenzní bolesti hlavy
- Přetížení vazů (ligament) např. dlouhodobý předklon, anteflexní bolesti hlavy
- Osteoporóza, onemocnění meziobratlových plotének atd.
Zdravotní rizika sedavých zaměstnání
- Onemocnění srdce, vysoký krevní tlak
- Projevy arteriosklerózy
- Cukrovka
- Karcinom tlustého střeva, žaludeční vředy
- Deprese, neurózy
- Hemoroidy
Ergonomie pracoviště v sedě
Ze své praxe mohu uvést zkušenosti ergonomie na pedikérském pracovišti. Předpokladem není jen velikost místnosti a prostor pro provádění ošetření nohou, to je dáno hygienickou normou stejně jako osvětlení či větrání. Základem zdravé práce vsedě je ergonomické sedadlo – pracovní židle, která podporuje dynamické sezení, změny poloh oproti stabilitě a ideální sed ve správné poloze.
Mezi další aspekty, které vstupují do pracovního pole, patří poloha klienta
Je nutné zabezpečit si dobré zorné podmínky, dosahy, dbát na vyrovnanou polohovou zátěž při výkonu ošetření. V neposlední řadě je důležité i umístění pracovního stolku a dostatek prostoru kolem křesla. Křeslo určené pro klienta nám musí zabezpečit co nejmenší zátěž našeho pohybového ústrojí při pracovní pozici s dodržením správného dynamického sedu – ne však na úkor klientova pohodlí. Dobrou organizací práce a kvalitně vybaveným pracovištěm můžeme minimalizovat rizika sedavého zaměstnání a také neuropsychickou zátěž organizmu.
Z vlastní zkušenosti vím, co jsou neustupující bolesti páteře. Jsem po dvou autohaváriích a pro sedavý způsob svého povolání jsem hledání dobrého vybavení odpovídajícího moderní době a dynamickému stylu sezení věnovala dostatek času. Z široké škály nabídek jsem měla možnost na různých veletrzích nebo i ve firmách vyzkoušet různé židle, křesla a přístroje. Za dobu více než 15 let praxe jsem pracovala i školila v různých podmínkách a s různými přístroji. Moje problémy se nakonec minimalizovaly zakoupením vybavení provozovny od společnosti Coneta, kterou v ČR zastupuje firma RUCK. Pojízdná židle, ideální ergonomické křeslo a přístroj s minimální hlučností, lehkostí a snadným ovládáním mi naprosto vyhovují.